لمینیت دندان در مطب دکتر سید محمدهادی قادری

taj
instagramwhatsup
آشنایی بیشتر با کلینیک
(1)
(0)

 

 

لمینت دندان چیست؟

 

لمینت دندان: یکی از بیشترین دغدغه‌‌‌‌‌های افراد که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنند جهت ترمیم زیبایی دندان‌ها است. بعد از درمان دندان‌‌‌‌‌های پوسیده، درمان زیبایی دندان یکی از پرطرفدارترین کار‌‌‌‌های دندانپزشکی محسوب می‌شود. داشتن لبخندی زیبا یکی از ویژگی‌‌‌‌‌های جذاب و منحصر به فردی است که امروزه طرفداران زیادی دارد. زیبایی دندان‌ها تاثیر‌گذار‎‌ترین عامل برای داشتن لبخندی زیبا است. یکی از راه‌هایی که به شما در داشتن دندان‌هایی زیبا کمک می‌کند، لمینت دندان است. در روش لمینت دندان به کمک موادی به رنگ سفید و یا همرنگ با دندان، ایرادات مختلف دندان مثل شکل ظاهری و یا فاصله‌‌‌‌‌های زیاد بین دندان‌ها اصلاح می‌شود. درمان‌‌‌‌‌های دندانپزشکی زیبایی به‌منظور اصلاح مشکلات دندانی کاربرد دارند و امکان اصلاح مشکلات اسکلتال مربوط به بیس فک وجود ندارد. بنابراین در فردی که بدلیل مشکلات فک، دندان‌ها متقارن نیستند، با انجام درمان‌‌‌‌‌های زیبایی فقط می‌توان تا حدودی وضعیت موجود را اصلاح کرد که روابط دو فک اجازه بدهد.

روکش لمینت دندان پوششی نازک از جنس پرسلن و یا سرامیک است که توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و ظاهر زیباتری را به دندان‌ها می‌دهد. برای انجام کار لمینت دندان مقدار خیلی کمی از مینای دندان را برای آماده سازی تراش می‌دهند تا لمینت به درستی و راحتی به دندان پیوند بخورد.

لمینت‌‌‌‌‌های سرامیکی پوسته‌‌‌‌‌های نازکی از جنس سرامیک هستند که مانند لنز روی سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شوند تا مشکلات ظاهری دندان‌ها مثل:

  • بدرنگی دندان
  • فاصله بین دندان
  • پوسیدگی دندان
  • شکستگی دندان‌ها و نامرتبی دندان‌ها را اصلاح کند.

 

 

 

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی:


لمینت دندان به دو روش سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود. در هر دو روش سعی بر مرتب کردن و سفید کردن دندان‌ها است. در برخی موارد قبل از لمینت دندان باید درمان‌‌‌‌‌های اولیه‌ای مثل لیفت لثه صورت گیرد تا دندان‌ها برای لمینت آماده شوند. برخی افراد در انتخاب لمینت دندان و کامپوزیت دندان مردد هستند. باید گفت که کامپوزیت ونیر نیز همانند لمینت سرامیکی در گروه دندانپزشکی زیبایی قرار دارد و کاربرد کامپوزیت دندان نیز در اصلاح طرح لبخند است. روش‌‌‌‌‌های کامپوزیت و لمینت تقریبا در بیشتر موارد می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرند. با اینحال تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد که دانستن این تفاوت‌ها به شما کمک خواهد کرد باتوجه به شرایط خود، هر کدام از روش‌‌‌‌‌های کامپوزیت دندان و یا لمینت دندان را برگزینید.

 

هزینه‌: اولین تفاوت بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان در هزینه است. هزینه‌ی لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است. اگر به دنبال یک روش مقرون به صرفه برای ایجاد زیبایی در لبخند خود هستید، کامپوزیت دندان می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. اگرچه قیمت لمینت دندان نسبت به قیمت کامپوزیت دندان بالاتر است، با این حال لمینت دندان مزایایی در مقابل کامپوزیت دارد که ارزش سرمایه گذاری در آن را توجیه می‌کند.

طول عمر: طول عمر لمینت سرامیکی از ونیر کامپوزیتی بیشتر است. طول عمر لمینت دندان یکی از دلایلی است که قیمت لمینت دندان را توجیه می‌کند. البته در مورد هیچ کدام از روکش‌‌‌‌‌های کامپوزیت ونیر و لمینت دندان نمی‌توان به‌طور قطع گفت ماندگاری آنها چقدر است. رعایت بهداشت دهان و دندان یک گزینه کلیدی در ماندگاری لمینت دندان و طول عمر کامپوزیت دندان است در شرایط مساوی طول عمر لمینت دندان در مقایسه با طول عمر کامپوزیت دندان می‌تواند دو برابر باشد.

برگشت پذیری: در هر دو روش احتمال برگشت پذیری زودتر از موعد ممکن نیست ولی احتمال برگشت پذیری لمینت سرامیکی کمتر است. در لمینت دندان به دلیل اینکه مقداری از مینای دندان تراشیده می‌شود، در صورت حذف روکش لمینت، دندان بدون محافظ می‌ماند و احتمال پوسیدگی دارد. به همین دلیل لمینت سرامیکی یک روش برگشت ناپذیر است. در کامپوزیت دندان میزان آماده سازی سطح دندان برای دریافت کامپوزیت بسیار جزئی است. بنابراین کامپوزیت دندان یک روش برگشت پذیر و با حداقل تهاجم است.

 

 

 

لمینت یا کامپوزیت ونیر؟


در حالی که خیلی از همکارانم اعتقاد خاصی به کامپوزیت دارند و آنرا درمان محافظه کارانه مناسبی می‌دانند، اما گروهی دیگر هم لمینت را به عنوان درمان استاندارد می‌شناسند و ترجیح آنها لمینت است. اما من به شخصه تعصب خاصی روی هیچ کدام ندارم و هر دو درمان رو دارای ویژگی‌‌‌‌‌های منحصر و خاص خودشون می‌دونم و در واقع تصمیم خودم رو براساس شرایط دندان‌ها و توقع بیمار می‌گیرم. از یکسو کامپوزیت ونیر یک درمان بسیار محافظه کارانه با کمترین میزان تراش دندان‌ها است و در عین حال سریع و کم هزینه و از طرفی لمینت یک درمان با ماندگاری بالا و استحکام عالی و کمترین میزان تغییر رنگ است اما با هزینه بیشتر و دوره درمان طولانی‌تر...

در واقع اگر شرایط سنی بیمار و‌ وضعیت دندان‌ها طوری باشد که اولویت کمترین دستکاری روی دندان‌ها باشد، من کامپوزیت ونیر رو ترجیح می‌دهم ولی اگر مشکلات دندانی و شرایط بیمار، بگونه‌ای باشد که استحکام بالا اهمیت بیشتری داشته باشد، مسلماً لمینت انتخاب اصلی است.

 

 

menusearch
dr-ghaderi.com